Jeśli chcemy odczuć korzyści z diety roślinnej, musimy podejść do niej z rozsądkiem, dokładnie wszystko przemyśleć i zaplanować.

Przede wszystkim warto przygotować się do zmiany diety i to jest absolutna podstawa. Zacząć planować posiłki, cały czas szukać nowych przepisów, rozejrzeć się za sklepami z zadowalającymi nas produktami czy restauracjami, a także dużo czytać i słuchać osób, które są już na diecie wegańskiej. Bardzo często zdarza się, że, mimo wszystko, zapominamy o zielonych warzywach liściastych, które są źródłem wapnia, a także świetnie wpływają na układ trawienny oraz pomagają w detoksykacji. To łączy się z małym urozmaiceniem diety. Bardzo często myślimy tylko o potrawach, które najbardziej przypadły nam do gustu. Wtedy łatwo wpaść w sidła monotonii i zacząć jeść bardzo podobne dania na śniadanie, obiad i kolację. Dieta roślinna oferuje naprawdę różnorodną kuchnię i zdecydowanie warto czerpać z niej całymi garściami. Po co? W kwestii zdrowotnej po to, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu będziemy cieszyć się zdrowiem, a w kwestii kulinarnej, aby nie zamykać się na nowe smaki i rozbudzić w sobie pasję do eksperymentowania z kolejnymi warzywami, owocami i wieloma innymi składnikami, o których być może wcześniej nie słyszałeś.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie tłuszcze są złe! Bardzo często można spotkać się z taką opinią i próbami wyrzucenia tłuszczy ze swojej diety. Jest to jednak największe źródło energii i zdecydowanie nie należy z niego rezygnować – dlatego dieta powinna być bogata w orzechy, oliwki, nasiona chia, siemię lniane czy olej kokosowy.

Podobnie rzecz wygląda z solą, która w nadmiarze w istocie, jest szkodliwa, ale w odpowiedniej ilości bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niezwykle istotną sprawą jest pamiętanie o tym, że przy diecie roślinnej konieczne jest suplementowanie witaminy B12, której nie da się uzupełnić w żaden inny sposób.

Dieta roślinna jest niezwykle zdrowa i odpowiednia dla każdego, pod jednym warunkiem – że zostanie odpowiednio zaplanowana i przemyślana. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to niezwykle męczące i pracochłonne, to jednak szybko zauważysz, że nie tylko czujesz się lepiej, ale także dostarcza Ci ona wiele radości i zabawy w przygotowywaniu kolejnych posiłków.